بهزاد وکیلی از زبان خودش ….

وکیلی بیوگرافی

بهزاد وکیلی از زبان خودش ….

بهزاد وکیلی«وکیل المله»

بهزاد وکیلی هستم. فرند بهروز و متولد ۱۳۴۷٫ اهل تبریزم. بچه محله اهراب و نوه دختری مرحوم حاج سید ابراهیم حریت خواه که امام جمعه گوگان بود. و ایضاَ نوه‌ی پسری مرحوم حاج قلی شوفر که از خیرین اهراب بود. آمده‌ام وکیل شما باشم در مجلس . و افتخارم این است که به من رای خواهید داد.

این از سجل الحوال.

سیزده ساله بودم که وارد بسیج شدم. و نوزده ساله بودم که پاایم به جبهه باز شد تا پایان جنگ و روزهای قطعنامه. اهل ورزشم. فوتبال و کوهنوردی. از آخر به اول بیایم طرفدار بارسا، پرسپولیس و تیراختور هستم. سرحالم و با نشاط و دل و دماغ خدمت دارم.

این هم از سلامت تن.

از تحصیلات دانشگاهی یک لیسانس« حسابداری» دارم از دانشگاه آزاد اسلامی تبریز، یک فوق لیسانس «مدیریت» از مرکز آموزش مدیریت دولتی. حالا هم روزهای آخر داشجویی‌ام هست در دوره «دکتری مدیریت امور حقوقی» در دانشگاه تربیت معلم تهران. من ادعای دکتری ندارم، اگر هم به من دکتر می‌گویند لطف دوستان است. لطف دوستان این را گفتم که بعداَ کسی دبّه نکند.

البته به همه اینها علاوه کنید دیپلم تجربی از دبیرستان فردوسی تبریز را!

این هم از سواد.

چند جایی تا حالا درس داده‌ام. دانشگاه پیام نور، مرکز آموزش مدیریت دولتی و مرکز آموزش ضمن خدمت فرهنگیان. در تبریز و اردبیل و تهران. عضو هیات علمی مرکز آموزش دیوان محاسبات کشور هم بوده‌‌ام. از دانشگاه‌هایش که بگذریم چند دوره تجوید و تفسیر قرآن هم درس داده‌ام و پای ثابت مجمع تفسیر مدیران استان هم بوده‌ام.

در سال ۱۳۸۲ هیات قاریان زیارت عاشورا در دیوان محاسبات استان آذربایجان شرقی تاسیس کرده‌ام. اهل نماز و روزه و هیئت هستم و خادم افتخاری حرم حضرت امام رضا (ع) تا خاک پای زائران آن حضرت را سرمه چشم کنم. در یک کلام نوکری اهل بیت افتخار من است. این هم از مذهب و مرام.

از سال ۱۳۷۵ شمسی تا عید ۱۳۸۰ را مدیر کل دیوان محاسبات استان اردبیل بوده‌ام، نزدیک به پنج سال. از اوایل ۸۰ تا اواخر ۸۴ که می‌شود چیزی حدود پنج سال، مدیر کل دیوان محاسبات استان آذربایجان شرقی بوده‌ام. از سال ۸۴ تا اوایل ۸۵ هم به مدت  چند ماه مشاور بوده‌ام در دیوان محاسبات کشور. و از سال ۸۵ تا ۹۰ هم نماینده دادستان کل کشور و عضو هیئت عالی نظارت سازمان حسابرسی بوده‌ام که وقتی عزمم برای « کاندیداتوری وکالت مجلس جزم شد، استعفا دادم تا به شما بگویم که آماده خدمت به شما مردم عزیز هستم در سنگر مجلس. تا مدتی قبل از استعفای کاندیداتوری مجلس هم مشاور وعضو کمیته بهسازی و توسعه منابع انسانی بوده‌ام در نهاد ریاست جمهوری.

و اما …

دیوان محاسبات، کارش رسیدگی به حساب و کتاب دولت و دستگاه‌های اجرائی است از هر نظر که فکرش را بکنید. و تشکیلاتی است که زیر نظر مجلس کار می‌کند. یعنی اینکه من هم با راهروهای مجلس آشنا هستم و هم می‌دانم نهاد ریاست جمهوری چند اتاق دارد و در هر اتاق چه کسی چه کار می‌کند. و روزی که شما به من رای دادید و شدم نماینده شما در مجلس، لازم نیست وقتی در مهرآباد از هواپیما پیاده شدم آدرس بهارستان را بگیرم دستم و تاکسی دربست بگیرم. فقط محض اطلاع شما مردم عزیر و سایر عزیزان عرض می‌کنم.

در ماجرای قرار داد نفتی کرسنت که خیلی صدا کرد و روزنامه‌ها و کانال‌های تلویزیونی زیادی به ان پرداختند، یکی از کارشناسان آن پرونده این حقیر بودم. ما بقی‌اش را نپرسید که نمی‌خواهم ریا شود. اما یک چیزی را بگذارید بگویم و آن اینکه این خادم شما ملت عزیز که می‌خواهد «وکیل ملت»اش باشد در جایی که کار کرده  زیر نظر مجلس بوده و کیپ کیپ با هر دو قوه مجریه و قضائیه تعامل داشته است و «بودجه» و «بودجه نویسی»‌ را فوت آب است و کسی را بهتر از خودش در بودجه نمی‌شناسد. بهزاد وکیلی بودجه بندی را بلد است. هم راه های راستش را و هم کوچه های میان رو را. و لابد می دانید که اگر شما هم کاری به بودجه نداشته باشید، بودجه به شمار کار دارد، حتی با نان شب شما.

این هم از شغل و مشغله

از سال ۸۹ عضو شورای مرکزی «جبهه حامیان ولایت» و از سال ۹۰ هم عضو شورای مرکزی «جمعیت حامیان انقلاب اسلامی» بوده‌ام و فی الحال هم دبیر منطقه شمالغرب هستم در جبهه حامیان ولایت. خط قرمز من در کارهای سیاسی با ولایت فقیه و امنیت ملی است. از این دو خط قرمز که بگذریم معتقدم دایره حامیان و دوستداران ولایت فقیه و انقلاب اسلامی و ایران عزیز آن قدر وسیع است که اصولگرا و اصلاح‌طلب در آن جمع می‌شوند. به علاوه معتقدم که اداره مملکت احتیاج به برنامه دارد و با جادو و جنبل و رمل و اسطرلاب نمی‌شود مملکت را اداره کرد…

این هم از سیاست.

و دیگر اینکه آمده‌ام وکیل شما باشم در مجلس شورای اسلامی. و افتخار می‌کنم که به من رای خواهید داد.

         یا علی مدد

Leave a Comment